MAGAZYNY ENERGII

strzalka2_Obszar roboczy 1

Jesteś zainteresowany wyceną magazynów energii dla Twojej firmy lub domu?

Skontaktuj się z nami w wygodny dla Ciebie sposób poprzez zakładkę kontakt.
Dla naszych Klientów pozyskujemy najlepszą możliwą wycenę na postawie ich szczególnej sytuacji energetycznej.
Z nami przygotujesz się na nadchodzące zmiany.
W naszej ofercie posiadamy całą gamę produktów od akumulatorów o pojemności 3,8 kWh do nawet 23 kWh, regulatory ładowania i inne akcesoria przydatne dla posiadaczy własnych baterii. Nasza wiedza, kontakty i doświadczenie pozwolą na dostosowane do potrzeb konkretnych grup klientów, a ich montaż nie przysporzy żadnych kłopotów instalatorowi.
Magazyny energii 2

Systemy magazynowania energii

Realizujemy kompleksowe rozwiązania w zakresie przygotowywania gotowych do montażu systemów magazynowania energii współpracujących z fotowoltaiką.

Zachęcamy również do zapoznania się poniżej z podstawowymi informacjami dotyczącymi magazynów energii.

Magazyny energii - najważniejsze informacje

Magazyny energii - co należy wiedzieć?

Czasami dwa jest lepsze niż jeden. Jednym z takich przypadków jest połączenie energii słonecznej i technologii magazynowania. Powód: Energia słoneczna nie zawsze jest wytwarzana w czasie, gdy jest najbardziej potrzebna. Szczytowe zużycie energii elektrycznej występuje często w letnie popołudnia i wieczory, kiedy spada produkcja energii słonecznej. W tym czasie temperatury mogą być najwyższe, a ludzie, którzy pracują w ciągu dnia, wracają do domu i zaczynają używać energii elektrycznej do chłodzenia domów, gotowania i zasilania urządzeń.

Magazynowanie pozwala energii słonecznej dostarczać energię elektryczną nawet wtedy, gdy nie świeci słońce. Może również pomóc wyrównać wahania w przepływie energii słonecznej w sieci. Wahania te wynikają ze zmian w ilości światła słonecznego padającego na panele fotowoltaiczne (PV) lub systemy skoncentrowanej energii słoneczno-termalnej (CSP). Na produkcję energii słonecznej mogą mieć wpływ pory roku, pory dnia, chmury, kurz, zamglenie lub przeszkody w postaci cienia, deszczu, śniegu i brudu. Czasami magazynowanie energii jest zlokalizowane razem z systemem słonecznym lub umieszczane obok niego, a czasami system magazynowania działa samodzielnie, ale w każdej z tych konfiguracji może pomóc w bardziej efektywnym zintegrowaniu energii słonecznej z krajobrazem energetycznym.

Co to jest magazynowanie energii?

Termin „magazynowanie” odnosi się do technologii, które mogą przechwytywać energię elektryczną, magazynować ją w innej postaci (chemicznej, termicznej, mechanicznej), a następnie uwalniać do użytku w razie potrzeby. Jedną z takich technologii są akumulatory litowo-jonowe. Mimo że magazynowanie energii nigdy nie jest w 100% efektywne – podczas przekształcania energii i jej odzyskiwania zawsze traci się część energii – magazynowanie pozwala na elastyczne wykorzystanie energii w innym czasie, niż została ona wytworzona. Magazynowanie może więc zwiększyć wydajność i odporność systemu oraz poprawić jakość zasilania poprzez dopasowanie podaży i popytu.

Magazyny różnią się zarówno pojemnością energetyczną, czyli całkowitą ilością energii, jaką można zmagazynować (zwykle w kilowatogodzinach lub megawatogodzinach), jak i mocą, czyli ilością energii, jaką można uwolnić w danym momencie (zwykle w kilowatach lub megawatach). Różne pojemności energetyczne i mocowe magazynów mogą być wykorzystywane do różnych zadań.

Baterie litowo-jonowe

Baterie przechowują energię elektryczną w procesach elektrochemicznych – przekształcając energię elektryczną w energię chemiczną i ponownie w energię elektryczną, gdy jest potrzebna. Rodzaje baterii obejmują baterie sodowo-siarkowe, metalowo-powietrzne, litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe. Akumulatory litowo-jonowe (takie jak te w telefonach komórkowych i laptopach) należą do najszybciej rozwijających się technologii magazynowania energii ze względu na wysoką gęstość energii, dużą moc i wysoką wydajność. Akumulatory stosowane w budynkach mieszkalnych mogą działać dłużej, w zależności od modelu, wielkości, pojemności i wymagań domu.

Akumulatory mogą być umieszczone przy generatorze, wzdłuż linii przesyłowych lub w systemie dystrybucyjnym. Mają też różne zastosowania końcowe, np. w budynkach komercyjnych, rezydencjach i pojazdach elektrycznych. Postęp w technologii akumulatorów litowo-jonowych nastąpił w dużej mierze dzięki rozwojowi przemysłu pojazdów elektrycznych.

Magazynowanie energii słonecznej polega na dodaniu akumulatora do systemu solarnego zainstalowanego w domu. Istnieją różne powody, dla których warto magazynować energię słoneczną. Wielu właścicieli domów kupuje magazyny energii po prostu jako zapasowe źródło energii na wypadek, gdyby zabrakło prądu z sieci. Ponieważ w ostatnich latach coraz częściej zdarzają się pożary, burze, huragany i inne klęski żywiołowe, wielu właścicieli domów traktuje magazynowanie energii jako zakup zapewniający spokój ducha.

Wielu właścicieli domów z instalacjami solarnymi nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli w ciągu dnia dojdzie do awarii sieci, ich panele słoneczne nie będą działać. Dzieje się tak dlatego, że ich panele słoneczne są podłączone do sieci i wyłączają się, gdy nie wykrywają energii pochodzącej z sieci, co stanowi środek ostrożności. Akumulator może jednak kontynuować pracę w takich przypadkach, dlatego jest to dobry sposób na przygotowanie się na sytuacje awaryjne.

Drugim najczęstszym powodem, dla którego właściciele domów decydują się na magazynowanie energii słonecznej, jest chęć skorzystania z taryf czasowych. Polega to na tym, że przedsiębiorstwo energetyczne pobiera wyższe opłaty o określonej porze dnia, a niższe w innych porach. Przedsiębiorstwa energetyczne robią to wtedy, gdy jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w sieci, na przykład wieczorami, gdy wszyscy są w domach i zużywają energię.

Akumulator może obejść taryfy wyżej płatne, ładując się w ciągu dnia tańszą energią z sieci lub z paneli słonecznych, a następnie rozładowując ją wieczorem. Dzięki temu właściciel domu może przechwycić dodatkową energię generowaną przez panele słoneczne i wykorzystać ją później, gdy słońce już zajdzie, obniżając w ten sposób rachunek za energię.

Wymagane komponenty do magazynowania energii elektrycznej

Systemy magazynowania energii słonecznej wymagają szeregu dodatkowych komponentów, aby mogły działać. Chociaż istnieje wiele wariantów, które można wykorzystać, podstawowymi komponentami każdego systemu magazynowania energii słonecznej są:

Panele słoneczne

Panele słoneczne umożliwiają ładowanie akumulatorów za pomocą czystej energii odnawialnej. Można mieć system magazynowania energii bez paneli słonecznych, ale ich posiadanie jest preferowane. Cztery najczęściej spotykane typy paneli słonecznych to: Monokrystaliczne, Polikrystaliczne, PERC i Cienkowarstwowe.

Baterie

Akumulator jest centralnym elementem systemu magazynowania energii. Dwa najczęściej spotykane typy akumulatorów to litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) i litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC).

Inwertery

Inwertery to urządzenia, które przekształcają energię z prądu zmiennego na prąd stały i odwrotnie. Inwertery są potrzebne do przekształcania energii prądu stałego z paneli słonecznych i akumulatorów w energię prądu zmiennego, która jest wykorzystywana w domu. Niektóre akumulatory i panele słoneczne mają obecnie wbudowany inwerter w swoich komponentach.

Podpanele obciążenia krytycznego

Podpanel obciążenia krytycznego to urządzenie, które określa, co będzie zasilane w przypadku awarii sieci energetycznej. Większość akumulatorów nie jest w stanie zasilać całego domu przez bardzo długi czas. Aby wydłużyć czas pracy akumulatora podczas awarii, można wybrać opcję zasilania tylko kilku najważniejszych urządzeń w domu (takich jak lodówka i oświetlenie). Subpanel obciążenia krytycznego umożliwia wybór tych krytycznych odbiorników i bardzo ważne jest, aby instalator systemu solarnego ustawił go prawidłowo pod kątem pojemności akumulatora.

Pozostałe komponenty

Istnieje wiele mniejszych komponentów potrzebnych do działania systemu solarnego i magazynowania energii, takich jak odłączniki AC i DC, bezpieczniki, wyłączniki, rozdzielnice, kable, przewody elektryczne, sprzęt montażowy, obudowy akumulatorów i urządzenia zabezpieczające. Niektóre nowoczesne systemy magazynowania energii słonecznej zawierają nawet oprogramowanie i aplikacje mobilne, które zapewniają właścicielowi domu jeszcze większą kontrolę.

 

Terminy związane z bateriami słonecznymi

Istnieje kilka kluczowych terminów, które są specyficzne dla magazynowania energii w bateriach słonecznych. Znajomość tych terminów jest pomocna przy porównywaniu typów baterii słonecznych i zrozumieniu ich zalet.

Cykle

Pojedynczy „cykl” akumulatora to jedno rozładowanie i ponowne naładowanie. Cykle życia oznaczają liczbę cykli ładowania i rozładowania, po których akumulator może zostać rozładowany, zanim będzie wymagał wymiany. Chociaż wszystkie akumulatory można rozładować do 100%, wiele typów akumulatorów powinno być rozładowanych tylko do 70-90% ich całkowitej pojemności. Nazywa się to „głębokością rozładowania”. Cykle są ważne również dlatego, że niektórzy producenci używają liczby cykli do śledzenia gwarancji.

Głębokość rozładowania

Głębokość rozładowania oznacza, jak duża część energii akumulatora zostaje rozładowana, zanim zostanie on ponownie naładowany. Wiele typów akumulatorów nie powinno być całkowicie rozładowywanych, ponieważ może to skrócić ich żywotność. Na przykład baterie litowe powinny być rozładowane tylko w 90%, zanim zostaną ponownie naładowane.

Żywotność

Szacowana żywotność baterii to czas, jaki wytrzyma bateria, zanim będzie musiała zostać wymieniona. Żywotność może być mierzona w latach lub cyklach. Na przykład żywotność baterii litowej szacuje się na 13-18 lat lub około 6 000-10 000 cykli.

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą magazynów energii - zapraszamy do kontaktu
Adres:

ul. Głogowska 31/33, 60-702 Poznań

Email:

biuro@pjab.com.pl

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 9:00 - 17:00